Coraz dalej…

Trochę duchowości

Pora na chwilę opuścić Lizbonę. Rano wynajmujemy samochód i w czwórkę jedziemy do Fatimy.

Fatima jest obecnie jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych na świecie. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zostało wybudowane w miejscu objawień Matki Bożej, które rozpoczęły się 13 maja i trwały do 13 października 1917 r. W chwili objawień Najświętszej Maryi Panny, Łucja de Jesus, Franciszek i Hiacynta Marto mieli po dziesięć, dziewięć i siedem lat. Cała trójka mieszkała w Aljustrel, w miejscu należącym do parafii fatimskiej.

Szczerze przyznam, że spodziewałam się tam większego „bogactwa”. Nad całym kompleksem góruje Bazylika Matki Boskiej Różańcowej. Świątynia została wybudowana w miejscu, gdzie 13 maja 1917 r. troje pastuszków zobaczyło nagle błyskawicę, która ich przestraszyła, a która oznajmiła przybycie Matki Boskiej. W bazylice znajdują się grobowce Franciszka i Hiacynty Marto oraz Łucji Santos.

Bazylika w Fatimie ma 70,5 m długości i 37 m szerokości. Wieża wznosi się na wysokość 65 m i jest zwieńczona koroną z brązu o wadze 7000 kg oraz krzyżem. 15 ołtarzy znajdujących się w środku jest poświęconych 15 tajemnicom różańca.

Z boku placu znajduje się Kaplica Objawień. W miejscu objawień Matki Boskiej wzniesiono postument przedstawiający Matkę Boską Fatimską. Zgodnie z jej prośbą przekazaną trojgu pastuszkom zbudowano też kaplicę w 1919 r. W 1922 r. kaplica została wysadzona w powietrze, po czym jeszcze w tym samym roku odbudowano ją.

Wyjeżdżamy z Fatimy, z zamiarem powrotu do Lizbony dłuższą drogą. Po drodze zatrzymujemy się w Batalha, gdzie znajduje się przepiękny Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1385 r. i trwała ona blisko 150 lat. Niestety przed klasztorem rozstawiono jakieś budy Fool

Z Batalhy jedziemy dalej, po drodze mijając jakiś zameczek Biggrin

Docieramy do Grutas De Mira De Aire, czyli kompleksu podziemnych grot odkrytego w1947 r. Jest to największy system jaskiń w Portugalii, jakieś 15 km od Fatimy. Poszczególne komnaty zwiedza się wchodząc do nich po 350 schodach. W ostatniej grocie, znajdującej się 110 metrów pod powierzchnią ziemi utworzone znajduje się jezioro ze sztucznie stworzonymi wodospadami i fontannami. Dzięki Bogu, na ziemię wyjeżdża się windą Wink

Po naszych wyczynach speleologicznych wracamy do Lizbony.