Coraz dalej…

Czerwone dachy Lizbony

Popołudniem drugiego dnia pobytu zaczynamy całą naszą czwórką zwiedzanie Lizbony. Polecam korzystanie z metra, sieć obejmuje całe miasto, najlepiej kupić kartę z opcją doładowania, wtedy przejazdy są tańsze a do części atrakcji turystycznych wstępny są wtedy za niższą opłatą.

Karta (z której można korzystać również w tramwajach i autobusach) nazywa się Viva Viagem lub 7 Colinas Cards Lisbon i wygląda tak (źródło: www.metrolisboa.pt):Tak więc metrem dojeżdżamy do dzielnicy Baixa, gdzie znajduje się najsłynniejsza winda w całej Lizbonie. Jest to Elevador de Santa Justa, która nazywana jest również Elevador do Carmo. Winda Santa Justa łączy dzielnice Baixa i Chiado. Budowę windy rozpoczęto w 1900 roku, zakończono w 1902 roku. Początkowo była ona napędzana parą wodną, potem zamontowano silniki elektryczne. Winda ta 45 metrów wysokości, a jej konstrukcja jest wykonana w całości z żelaza. Winda zakończona jest tarasem, na który prowadzą spiralne schody. Z tarasu podziwiać można wspaniałą panoramę miasta z zamkiem św. Jerzego, placem Rossio i dzielnicą Baixa.

Widok na Convento da Ordem do Carmo czyli Klasztor Karmelitów. Średniowieczny zespół klasztorny został zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami z 1755 roku:

i widok na Lizbonę:

Widok na Castelo de São Jorge. Zamek św. Jerzego został zbudowany przez Maurów w XII w. na fundamentach poprzedniej budowli i służył jako twierdza:

Następnym celem naszego zwiedzania jest Praça de Rossio (z takim pofalowanym wzorem na bruku). Plac ten szczególnie upodobała sobie w dawnych czasach Inkwizycja (na placu tym odbywały się m.in. publiczne egzekucje). Na środku placu znajduje się posąg króla Pedra IV z 1870 roku, który podpierają cztery postacie obrazujące sprawiedliwość, siłę, roztropność i wstrzemięźliwość.

Dalej mijamy Praça dos Restauradores, gdzie w północnej części placu stoi biały pomnik Monumento dos Restauradores:

Teraz czas na przejażdżkę chyba najsłynniejszym europejskim tramwajem – żółtym tramwajem nr 28 Biggrin

Wysiadamy na jednym z najciekawszych przystanków na trasie tramwaju – na przystanku obok Zamku św. Jerzego. Znajduje się tam malowniczy punkt widokowy Largo das Portas do Sol czyli Brama Słońca.

Z placu rozciąga się cudowny widok na Tag, na dominujący nad okolicą kościół São Vicente de Fora i na czerwone dachy domów. Coś pięknego!

Jest tam także pomnik św. Wincenta z Saragossy – patrona Lizbony:

Kolejnym celem wędrówki przez Lizbonę jest plac Praca do Comercio czyli Plac Handlowy, położony nad samym Tagiem. Głównym elementem placu jest pomnik Józefa I oraz Łuk Triumfalny, niestety wszystko szczelnie zasłonięte rusztowaniami – remont Sad

Widok z placu na Tag:

Powoli wracamy do hotelu, po drodze spotykając takie cóś Biggrin